Kajastused meedias

371551ha934t46

Saates Hommik Anuga "Unehäired võivad inimesi salakavalalt kimbutada"

Käisin unealaseid mõtteid jagamas Hommik Anuga saates. Saatelõigus tuli juttu unevajadusest ja une mõjust meie elule. Samuti rääkisime uneapnoest ja selle salakavalusest.

Podcast " Et uni oleks magusam kui mesi"

Muu hulgas saame teada, miks me magame, mis toimub une ajal, kui palju und me vajame ning milline on unevajadus erinevates eluetappides. Lisaks saavad käsitlust sagedasemaid unehäireid ning ebapiisava ning kehva kvaliteediga une lühi- ja pikaajalised tagajärjed. Jutuajamise käigus jagab Heisl ka ohtralt nippe ja nõuandeid sellest, kuidas unekvaliteeti tõsta ning kuidas luua head puhkamist soosivaid harjumusi, rutiine ja rituaale – ikka selle nimel, et uni oleks magusam kui mesi!

DWLPhoto(36)

Podcast Öövalve. Unetus

Küll uinuks, kui saaks! Millest on tingitud unehäired ja mida saab ära teha selleks, et öösiti normaalselt magada? Öövalves on unearst Heisl Vaher, täna kell 23.

Unearst Heisl Vaher räägib, mis tagab hea une ja millal teha trenni

Hea uni saab alguse elukeskkonna valikust ja otsustest enda päeva kavandamisel. Head harjumused sillutavad tee kvaliteetsele unele - nii treeningutes kui unetundides tagab edu sobivatest kellaaegadest kinni pidamine. Hea mõte on ka päeviku pidamine, et jälgida ning teha sobilikke muudatusi enda une-ärkveloleku rütmides.

Laupäeval magan järele – kas väsimus on "uus normaalsus"?

Kõige sagedasem unehäire on sotsiaalne unevõlg - seda nii täiskasvanutel kui ka lastel. Tegemist on olukorraga, kus töö- ja koolinädala sees ärgatakse keskmiselt kaks tundi varem kui nädalavahetusel. Samuti on ühe- kuni kahetunnises nihkes magamamineku aeg. Paraku tingib selline ajaline dissonants vaimse- ja füüsilise võimekuse languse töönädala alguses.

Lugeja küsib: miks on halb magada soojas toas?

Uni on parem kui magamistuba ei ole liialt soe. Vaadates tagasi suvele 2021 on paljudel meeles, et uni oli kehvem kui tavapäraselt, kuna Eestisse jõudis troopilise öö nähtus - olukord, kus ööpäeva keskmine temperatuur ei lange alla +20 C. Uinumiseks peab kehatemperatuur veidi langema. Kehatemperatuuri langusega käsikäes toimub kehas melatoniini taseme tõus, mis on oluline unega seotud aine. Jutuajamise käigus jagab Heisl ka ohtralt nippe ja nõuandeid sellest, kuidas unekvaliteeti tõsta ning kuidas luua head puhkamist soosivaid harjumusi, rutiine ja rituaale – ikka selle nimel, et uni oleks magusam kui mesi!

Pikaajaline unevõlg ja uinutisõltuvus sillutab teed dementsusele

Tänaseks on avaldatud teadustöid, mis osutavad pikaajalise unepuuduse mõjudele elukvaliteedile eriti hilisemas vanuses. Vaimse tervise häirete puhul on enamasti pildil ka unehäired. Näiteks depressiooni korral võib unetus olla üks häirivamaid kaasnevaid haigusnähte. Kuna tihti otsitakse unetusele abi uinutitest, siis tegemist on veelgi enam vaimset tervist kahjustamisega. Aastate pikkune uinutite regulaarne tarvitamine soodustab vaimse võimekuse allakäiku.Samuti rääkisime uneapnoest ja selle salakavalusest.

Kellakeeramine mõjutab eriti hommikuinimesi

Kellakeeramise temaatika on jätkuvalt aktuaalne. Kuna mastaapne sotsiaalselt, majanduslikku jm sfääri mõjutab muutus vajab elluviimiseks aega, siis hetkel ei ole kellakeeramise lõpetamise otsust ajaliselt paika pandud. Uneteadlased on seisukohal, et kellakeeramine on tervisele kahjulik ning häirib normaalset uneärkveloleku rütmi.

Suuhingamine võib lapsele kaasa tuua käitumis- ja mäluhäired

Uneaegsed hingamishäired moodustavad rohkem kui 30% kõikidest unehäiretest. Laste uneaegsed hingamishäired saadav alguse suukaudsest hingamisest, mille põhjuseks on reeglina: suurenenud adenoid, suured suulaemandlid, keele vale asend, hambumushäired ja allergiahaigused.

Teaduspublikatsioonid

A survey of parentally reported sleep health disorders in Estonian 8-9 year old children

Pediatric sleep research is rather new in Estonia. There has not been a comprehensive study of age specific sleep disorders in Estonian children. The aim of this study was to investigate sleep disorders in a sample of Estonian second grade children...

Measuring attention deficit with dass test in children with obstructive sleep apnea

Introduction Objective: To investigate the relationship between attention deficit and obstructive sleep apnea (OSA). We hypothesized that the severity of obstructive sleep apnea (OSA) correlates positively with negative DASS (Divided Attention Steering Simulation) test scores, which is a measure of attention ability.

W-I-047 effect of continuous airway pressure treatment on sympathetic nervous activity and daytime function in patients with obstuctive sleep apnea

W-I-038 atypical causes of obstructive sleep apnea in oto rhino-laryngological practice

Introduction Objective: To investigate the relationship between attention deficit and obstructive sleep apnea (OSA). We hypothesized that the severity of obstructive sleep apnea (OSA) correlates positively with negative DASS (Divided Attention Steering Simulation) test scores, which is a measure of attention ability.

W-O-134 the predictive value of pediatric sleep health on pediatric behavior

Obstructive sleep apnea syndrome (OSAS): Pathophysiology in Estonians

The aim of the study was to clarify the roles of age, obesity, smoking, alcohol, pathoanatomy and -physiology in Estonian's OSAS....

156 treatment of sleep apnea in cases of Prader-Willi syndrome

Sisekõrva implantatsioon. Sisekõrvaimplantaadiga patsiendid Eestis

Kuulmisnõrkus on kõige enam levinud sensoorne haigus kogu maailmas. Erinevate kuulmisnõrkuse vormide puhul on varajane rehabilitatsioon äärmiselt oluline, et vältida patsiendi sotsiaalse isolatsiooni kujunemist ning säilitada tema elukvaliteet ja karjääriväljavaated. Sensorineuraalse kuulmisnõrkuse puhul on esmaseks rehabilitatsioonivahendiks kuuldeaparaat, mille võimaluste ammendumisel rakendatakse sisekõrva implantatsiooni (SI).

Kontakt

Võta ühendust läbi kontaktivormi või kirjuta otse heislvaher@gmail.com